KDY ZAVÁDĚT PŘÍKRMY KOJENÝM DĚTEM?

Převzato z www.mamila.sk

To, že dítě začne jíst i jinou potravu při kojení, je vývojový milník, který dítě dosáhne přirozeně. Mnohem více než konkrétní čas nebo věk dítěte je důležité sledovat signály – signály, které znamenají, že je na jídlo připraveno. Znaky připravenosti jsou, že se zajímá o to když vy jíte, natahuje se za vaším jídlem, snaží se dát si ho do úst a podobně. Pokud tyto znaky vykazuje (bez ohledu na jeho věk), tak potom ho nechejte ochutnat jídlo, které si z vašeho talíře vybere. Pokud se tyto znaky ještě neprojevují, tak počkejte. Nemá cenu vnucovat dítěti jídlo, když ještě není připraveno, ani mu jídlo odpírat, pokud již připraveno je. Zároveň není dobré tento vývojový milník promeškat.

Většina dětí se zajímá o jídlo kolem 6 měsíce, tento věk je však orientační. A je pravda, že pro mnoho dětí tvoří velikou část příjmu jídla mateřské mléko ještě mnoho měsíců, některé začnou více jíst kolem roku s tím, že kojení samozřejmě pokračuje. Období, kdy se děti začnou zajímat o jídlo je období experimentování, zkoušení chutí a když se tento zájem objeví je nutno ho podpořit. Dávejte miminku možnost jídlo zkoušet kdykoliv, když má největší zájem a když je nejlepší pohoda. Při příkrmech není podstatné přesné časování, neexistuje nejlepší čas. Nejlepší čas je ten, když je děťátko spokojené a když má chuť papat. Mnohem důležitější než přesné množství a druh snězeného jídla je to, aby miminku chutnalo a aby mělo z jídla radost. V tomto bodě není úkolem rodiče dostat do miminka co největší množství jídla. Pokud sní pár lžiček, tak je to v pořádku, pokud má chuť sníst více, dejte mu více. Dávejte mu tolik, kolik chce. Podmínky pro jezení si vytvořte takové, které vám vyhovují. Je pravda, že mnoho miminek jí více a lépe, když jsou něčím zaujmuta. Je také dobré, když děťátko vezmete často s sebou ke stolu, když vy jíte a umožníte mu, aby se natáhlo za jídlem o které má zájem a jedlo ho. Pokud má chuť na chleba, nechejte mu jíst chleba. Miminka mají zájem o skutečné jídlo, které jí rodiče. Umožněte mu, aby jídlo bralo do rukou. Samo se jím krmilo a namáčelo ručičku do jídla a olizovalo ji. Miminko může jíst běžná zdravá rodinná jídla o která projeví zájem. Papat se bude učit postupně v průběhu následujících měsíců, není kam pospíchat a není se třeba znepokojovat množstvím nebo časováním jídla. Dávejte miminku jídlo o které projeví zájem, když vás vidí jíst. Pořadí zavádění jídel není důležité (pokud na to nemáte nějaký speciální důvod), mateřské mléko je sladké a proto klidně můžete mezi prvními příkrmy dávat ovoce.

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předcházejícího svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu, který by porušoval Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) ve znění následných rezolucí WHA. Pokud nevíte, co to přesně znamená, napište  na dojcenie@mamila.sk