Podjazyková uzdička
Co je přirostlá uzdička: Podjazyková uzdička je tuhý kus vaziva, který spojuje dolní patro se spodní stranou jazyka uprostřed. Nemusí být vidět. Je velmi častá. Nezpůsobuje vždy potíže a proto jí není potřeba stříhat rutinně. Pokud způsobuje potíže, anebo si myslíme, že by mohla, je dobré přestřihnout ji. Horní uzdička je tuhý kus vaziva, který spojuje horní dásně s horním rtem.
Jaké potíže způsobuje: Podjazyková uzdička způsobuje potíže s přisáním, které vedou k tomu, že se dítě nepřisává vůbec, anebo má špatné přisání, což může vést ke snižování tvorby mléka anebo k bolestivým bradavkám. Dítě s přirostlou podjazykovou uzdičkou nemůže správně hýbat jazykem, což je pro kojení důležité. Také později může způsobovat potíže s mluvením. Horní uzdička způsobuje podobné potíže s přisáním, může vést k bolestivým bradavkám a ranám na bradavce nebo okolí. V pozdějším věku může způsobovat potíže s růstem a postavením zubů.
Proč a v jakých případech je dobré uzdičku přestřihnout? Přestřižení uzdiček je jednou z klíčových intervencí při řešení problémů s kojením, zejména pokud maminku trápí bolestivé bradavky, rány na bradavkách, výrazné snížení tvorby mléka a potíže s přisáváním miminka. Jejich přestřižení je důležité v rámci dalších postupů a řešení. Může to být jedna z hlavních příčin vzniku problému, ale na jeho vyřešení je potřebné udělat i další kroky, jako je podpora co nejlepšího přisání, dostatek tělesného kontaktu maminky s miminkem pomocí nošení a společné spaní, zvýšení tvorby mléka atd.
Jak zákrok probíhá? Je to krátký zákrok (do minuty), kdy ostrými sterilními nůžkami pod vedením zraku a hmatu lze kompletně přestřihnout uzdičku. Není potřebné šití. Dítě je položeno na podložku a asistent pevně chytí jeho hlavu a ruce. Po zákroku by dítě mělo jít ihned na prs anebo být jiným způsobem utišeno, ideálně by mělo dostat mateřské mléko pro jeho obsah imunitních buněk a látek, které napomáhají hojení a opioidů, které pomůžou uklidnit a uspat dítě. Přestřižení krvácí minimálně, někdy nekrvácí vůbec.
Jak zákrok prožívá dítě? Děti obecně nejsou rády, když jsou položeny na podložku, když se jim manipuluje s ústy anebo když jim někdo brání v pohybu. Proto se často rozpláčou ještě před zákrokem. Některým dětem to nevadí a rozpláčou se během zákroku. Některé děti nepláčou vůbec. Bolest může být intenzivní během samotného přestřižení a poté velmi rychle odeznívá, dá se přirovnat k nastřelování uší. Dítě je většinou schopno se uklidnit během několika minut. Pláč nebývá velmi intenzivní. Krev dítěti nevadí vůbec. Je lepší zákrok dělat bez použití anestézie, protože je lepší, když po zákroku může být dítě kojeno anebo krmeno a uklidněno, což není možné s umrtveným jazykem, který překáží více.
Jak se starat o ránu po zákroku? Po uzdičce zůstanou okraje, které vytvářejí pod jazykem tvar kosočtverce a pod horním rtem můžou vypadat jako malá kostička. Uzdička se hojí jizvou, která může být bíla anebo žlutá, anebo nemusí být vidět vůbec.
Rizika zákroku: Velmi zřídkavě se může stát, že bude krvácení většího rozsahu anebo se bude déle zastavovat. Dalším, taky velmi zřídkavým rizikem, je infekce. Mezi časté komplikace patří riziko opětovného přirostení uzdiček (toto může nastat už za několik dnů). V tomto případě se buď problém za tu dobu vyřeší a opětovné střihnutí není nutno, anebo dojde k návratu problému a je lepší podstoupit zákrok znovu.
Co po zákroku očekávat: Pro vyřešení problému s kojením miminka je potřebné udělat celou škálu kroků, samotné střihnutí uzdičky málokdy postačuje. Přisátí se upravuje dny, někdy není vidět zlepšení hned. Některé maminky popisují výraznou úlevu od bolesti při kojení hned po zákroku, jiné necítí rozdíl ani po dnech. Toto hodně závisí na příčině bolesti a dalších faktorech. U dětí, které se nepřisávají, je řešení mnohem komplexnější, než jenom střižení uzdičky – i když původně mohla být příčinou nepřisávání přirostlá uzdička. Protože se už problém zhoršil, někdy nestačí jenom odstranit příčinu, byť je to důležité. Některé případy se mohou vyřešit i bez střihnutí, ale protože nevíme které, je jistější střihnout uzdičku vždy, když se problémy vyskytnou.
V jakých situacích doporučuji podjazykovou uzdičku miminku podstřihnout:
- pokud se miminko nepřisává nebo se přisává obtížně,
- pokud přisávání a sání maminku bolí - maminka má bolestivé a poraněné bradavky,
- pokud miminko není dobře přisáté a nezískává dostatek mléka.